Ana içeriğe atla

Yaz Stajı

Okul Öncesi Öğretmenliği Programı öğrencileri, minimum 60 gün süre ile Erasmus+ yaz staj hareketliliğinden yaralanabilirler. Öğrenciler, TEDÜ Okul Öncesi Ana Bilim Dalı’nın hâlihazırda bağlantıda olduğu veya öğrencilerin kendi belirleyecekleri ülke ve okul öncesi kurumlarda staj yapma imkânına sahiptirler. Öğrencilerin mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi kazandıkları bu işleyişle öğrencilerimiz, yurt dışındaki okul öncesi kurumların dokuları ve işleyişi hakkında farkındalık kazanıp yaparak, yaşayarak öğrenme fırsatını yakalamakta ve mesleklerine yönelik vizyonlarını genişletme imkânı kazanmaktadırlar.

Öğrencilerimizin Gözünden Yaz Stajı Deneyimleri:

"Finlandiya'nın Tampere ilinde 2 ay süre ile gerçekleştirdiğim Erasmus+^staj deneyimim bana hem mesleki hem de kişisel anlamda çok şey kazandırdı. Erasmus+ staj ile başka bir ülkedeki erken çocukluk eğitimi hakkında uygulamalı olarak bilgi sahibi olmak, alanım ile ilgili bakış açımı ve bilgi dağarcığımı genişletti. Farklı uygulamaların varlığı ile mesleki felsefemde olumlu değişikliklere sebep oldu. Aynı zamanda başka bir ülkede yaşamak problem çözme, yeni insanlarla tanışma, yeniliklere ve değişimlere ayak uydurma ve çokkültürlü yaklaşım gibi kabiliyetlerimi geliştirdi. Mesleğimiz ve yaşam ile ilgili eleştirel ve farklı bakış açılarına sahip olabilmek adına Erasmus+ staj deneyimini herkesin yaşamasını tavsiye ederim."

İrem Nur Göçer

"2017 Haziran-Ağustos ayları arasında, Erasmus+ kapsamında Almanya'nın Münih şehrinde "The International Preschool of Munich" isimli okul öncesi kurumda stajyer olarak çalıştım. 18 ay-3 yaş grubunda etkinlik hazırlama ve uygulama, günlük rutin içerisinde öğretmenlere yardımcı olma, çocuklara giyinme ve yemek yeme gibi ihtiyaçlarını karşılarken destek olma gibi bana mesleki deneyim kazandıran işler yaptım. Sınıf yönetimi, veli-öğretmen iletişimi, etkinlik hazırlama gibi konularda deneyim kazandım. Erasmus stajının bana mesleki anlamda olduğu kadar hayata dair de katkıları oldu. Farklı insanlar, farklı kültürler tanıdım ve uzak ülkelerden dostlar edindim. Her zaman hatırlayacağım güzel anılarla ülkeme döndüm."

Nida Altıparmak

"2017 yazında Münih'te eğitim dili İngilizce olan bir okul öncesi kurumunda stajyer olarak iki ay yer aldım. Hem beş-altı yaş grubundaki farklı kültürlere ait çocuklarla, hem de farklı ülkelerden gelen öğretmenlerle iletişim kurma  imkânına sahip oldum. Bu staj sayesinde mesleki deneyime sahip olmanın yanında aynı zamanda başka ülkeleri gezme şansı da elde ettim. Benim açımdan bu staj çok güzel geçti ve iyi ki gitmeye cesaret etmişim!"

Ayşim Yaren Yılmaz